EPKAS-Elektronik Proje Kontrol ve Arşivleme Sistemi

Yapı ruhsatı almak için belediyeye yapılan başvurular dilekçe üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kurumda oluşan yoğunluk, eksik evrak bildirimleri ve bunların düzenlenmesi maddi ve manevi külfet olup zahmetli bir işlemdir. Elektronik Proje Kayıt ve Arşiv Sistemi (EPKAS) ile tüm bu süreç elektronik ortama taşınmıştır. İlgililerce yapılan başvurular, elektronik imza ile kayıt altına alınmakta olup, dış kurum onayı gereken projeler öncelik olarak dış kurum onayına sonrasında kurum içinde sevk aşamasına gelmektedir. Yetkili kişi ilgili başvuruyu istediği kontrol sorumlusuna ( sorumlularına ) iletmekte, bu aşamada eksik evrak bildirimi, başvurana bildirim yap, not ekle seçeneklerinden kurum içerisindeki kullanıcılara bilgilendirme notu ekleme aynı zamanda eksik evraklar ile başvuran şahısları e-posta ve sms ile bilgilendirmektedir.

Başvuru Takibi

Müellif tarafından oluşturulan projeler anlık olarak memurlar takip edebilir. Aynı şekilde müellef için hazırlanan başvuru durum sorgula sayfasından da takip işlemi yapılabilir.

EPKAS ile başvuru yapılacak proje Tipleri Mimari Proje, Elektrik Projesi, Telekom Projesi, Statik Proje, Mekanik Proje Ve Tadilat Projesidir. Sırasıyla girilen Projeler Mimari proje ile ilişkilendirilmekte, imza geçmişi, eksik evrak bildirimleri, notlar, geri bildirimler kayıt altına alınmakta ve İstenildiğinde sorgulanabilmektedir. İmzalama Yazılım’ı güncel teknolojiyle yazılmış olup, bir çok problem çıkarabilen (güncelleme, güvenlik, bazı tarayıcılardan java desteği kaldırılmıştır. ) java altyapısı gerekmemekte, tarayıcı bağımsız çalışabilmekte. Başvuran şahıslar başvuru durumu sorgulama sayfası üzerinden başvurunun hangi aşamada olduğunu takip edebilmektedir.

E-İmza Güvenliği

Müellif tarafından oluşturulan projeler anlık olarak memurlar takip edebilir. Aynı şekilde müellef için hazırlanan başvuru durum sorgula sayfasından da takip işlemi yapılabilir.